בוטוקוס

סוג הרדמהמשך הטיפולתוצאהטיפול המשך
רגילה10-15 דקות3-7 ימיםכל 3-4 חודשים

מהו בוטוקס?

בוטוקס הוא טיפול קוסמטי פופולרי המוזרק לשרירים על מנת להרפות אותם זמנית ולהפחית את הופעת הקמטים במצח, קמטי הזעף ו"רגלי העורב".

החומר הפעיל נקרא "בוטולינום טוקסין", שהוא חלבון נוירוטוקסי המיוצר על ידי החיידק  Clostridium botulinum. מלבד הבוטוקס קיימים 2 חומרים מסחריים נוספים– דיספורט וקסאומין, בעלי אותו חומר פעיל.

הבוטוקס משמש גם למטרות רפואיות, כגון הזעת יתר, טיפול במיגרנות, התכווצויות שרירים ועוד. חשוב לציין כי טיפול בבוטוקס צריך להינתן רק על ידי רופא מורשה, שכן שימוש לא נכון עלול להוביל לסיבוכים  בריאותיים.

כיצד הבוטולינום טוקסין פועל?

כאשר החומר מוזרק לשרירים, הוא גורם להרפייתם, דבר הגורם להפחתת הופעת קמטי הפליאה (במצח), קמטי הזעף (בין הגבות) ו"רגלי העורב" שבצידי העיניים.

 

מתי רואים תוצאה ולכמה זמן נמשך האפקט?

השפעת הבוטוקס מתחילה להופיע בדרך כלל תוך מספר ימים מההזרקה ועשויות להימשך 3-4 חודשים , ולאחר מכן יש לחזור על הטיפול. חשוב להתמיד ולחזור למעקב על מנת לשמר את התוצאה הרצוייה. הפסקת הטיפול לתקופה ממושכת עלולה לגרום לכך שעם השנים הקמטים יעמיקו ויחמירו – תהליך טבעי שקורה עם הזמן.

איך נוצרים קמטים בפנים? מי בסיכון לכך יותר מאחרים?

קמטים נוצרים כאשר העור הופך דק יותר, יבש יותר ופחות אלסטי עם הזמן.

הגורמים העיקריים לקמטים הם:

 1. הזדקנות: ככל שאנו מתבגרים, העור שלנו מייצר פחות קולגן ואלסטין, שני חלבונים שעוזרים לשמור על העור מוצק ואלסטי. זה מוביל להיווצרות של קמטים וקמטוטים.

 

 1. חשיפה לשמש: חשיפה לקרני השמש האולטרה סגולות (UV) עלולה לפגוע בסיבי הקולגן והאלסטין של העור, ולהוביל להזדקנות מוקדמת ולהיווצרות קמטים.
 2. עישון: עישון עלול לפגוע בסיבי הקולגן והאלסטין של העור, וכן להפחית את זרימת הדם לעור, להוביל להזדקנות מוקדמת ולהיווצרות קמטים.
 3. הבעות פנים: הבעות פנים חוזרות, כמו הזעפת פנים או פליאה, עלולות לגרום להיווצרות קמטים באזורים שבהם השרירים פעילים ביותר. בפעילות ספורט מאומצת מפעילים הרבה את שרירי ההבעה ובשילוב עם חשיפה לשמש, זהו גורם משמעותי לקמטים מוקדמים.

 

 1. גנטיקה: יש אנשים בעלי נטייה גנטית לפתח קמטים בגיל מוקדם יותר או באזורים מסוימים בפנים.
 2. גורמים סביבתיים: חשיפה למזהמים, כמו עשן סיגריות או זיהום אוויר, עלולה לפגוע בסיבי הקולגן והאלסטין של העור ולתרום להיווצרות קמטים.

 

בסך הכל, קמטים הם חלק טבעי מתהליך ההזדקנות, אך עלולים להחמיר על ידי גורמי אורח חיים מסוימים וחשיפות סביבתיות.

 

כיצד מתבצע הטיפול בבוטוקס?

הטיפול בבוטוקס מבוצע על ידי רופא שעבר הכשרה לכך, ואורך בדרך כלל מספר דקות.

שלבי הטיפול:

 1. יעוץ רפואי: לפני ההליך, הרופא ידון במטרותיו, בתוצאות הרצויות והאפשריות, בציפיות של המטופל/ת וכן בסיכונים וסיבוכים אפשריים.
 2. הכנה: ניתן למרוח כ 20-30 דק' מראש משחת אילחוש על העור באזור ההזרקה (לא חובה). הרופא יתכנן, יסמן ויכין את אזור הטיפול על ידי ניקוי העור.
 3. הזרקה: באמצעות מחט דקה מאוד, הרופא יזריק כמויות קטנות של בוטוקס לשרירים הממוקדים. מספר ההזרקות יהיה תלוי באזור הספציפי המטופל ובחומרת הקמטים.

 

 1. טיפול אחרי: לאחר ההזרקות, הרופא ייתן הנחיות לאחרי הטיפול, כגון הימנעות מפעילות גופנית מאומצת או שפשוף מקום ההזרקה. המטופלים צריכים גם להימנע משכיבה או התכופפות במשך מספר שעות לאחר ההליך.

חשוב לציין שטיפול בבוטוקס צריך להתבצע רק על ידי רופא שעבר הכשרה מיוחדת בשימוש בבוטולינום טוקסין למטרות קוסמטיות.

 

למי מתאים טיפול בבוטוקס?

טיפול בבוטוקס מומלץ לנשים וגברים שהופיעו בפניהם קמטים בצידי העיניים, קמטים בין הגבות, קמטים במצח וקמטי הבעה ככלל. הבוטוקס מקנה מראה צעיר יותר, רענן ומטופח.

באיזה גיל כדאי להתחיל בטיפול?

הגיל בו מומלצים טיפולי בוטוקס אסתטיים יכול להשתנות בהתאם למספר גורמים כמו גנטיקה, אורח חיים והעדפות אישיות. באופן כללי, רוב אנשי המקצוע הרפואיים ממליצים למטופלים להמתין עד גיל 18 לפחות לפני שהם מקבלים זריקות בוטוקס.

עם זאת, הגיל האידיאלי להתחלת טיפול בבוטוקס הוא בשנות ה-20 עד ה-30 המוקדמות, שכן טיפול מוקדם עוזרת במניעת היווצרות של קמטים וקמטוטים. למטופלים בשנות ה-40 עד ה-50, שלהם התפתחו קמטים עמוקים יותר, הטיפול עדיין אפקטיבי, אך עם זאת, על מנת להגיע לתוצאה שלמה יש לשלב עם הבוטוקס חומרי מילוי  וטיפולים אחרים לשיפור מרקם העור. תוכלו לקבל מידע על כך בפגישת היעוץ.

 

מה צריך לבצע לפני הטיפול בבוטוקס?

לפני קבלת טיפול בוטוקס אסתטי, ישנם מספר דברים שעל המטופלים לעשות כדי להתכונן:

 1. ייעוץ: יש לקבוע פגישת ייעוץ עם רופא מומחה בתחום הזרקות הבוטוקס. במהלך הייעוץ, הרופא יעריך את הבריאות הכללית וההיסטוריה הרפואית של המטופל/ת, ידון בתוצאות צפויות, במטרות המטופל/ת ובציפיות ויסביר את הסיכונים והיתרונות של הטיפול.

 

 1. בעיות / מחלות כרוניות: חובה ליידע את הרופא, ניתן להביא רשימת בעיות ותרופות מרופא/ת המשפחה במידת הצורך. ניתן לבצע הזרקות רק במידה ומחלות הרקע מאוזנות.
 2. תרופות: יש ליידע את הרופא על כל תרופות, תוספי מזון או תרופות צמחיות שהמטופל/ת נוטל/ת. ייתכן שיהיה צורך להפסיק באופן זמני תרופות מסוימות, כגון מדללי דם, לפני הטיפול כדי להפחית את הסיכון לדימום או לחבלות.
 3. אלרגיות: יש ליידע את הרופא על כל אלרגיה, במיוחד כל אלרגיה שהיא !

 

 1. יש ליידע את הרופא על כל הטיפולים האסתטיים שעברת בעבר, חשוב לפרט איזה חומרים הוזרקו בעבר.

 

 1. הכנה: יש להקפיד על כל הוראות ההכנה שסופקו על ידי הרופא, כגון הימנעות מתרופות מדללות דם, אלכוהול ותוספי מזון מסוימים במשך מספר ימים לפני הטיפול.

מהם הסיבוכים בטיפול בבוטוקס?

בעוד שהזרקות בוטוקס נחשבות בדרך כלל בטוחות ויעילות, ישנם סיבוכים פוטנציאליים שעלולים להתרחש.

כמה מהסיבוכים הנפוצים ביותר כוללים:

 • שטפי דם, אדמומיות או נפיחות באתר ההזרקה (לרוב מינימלי וחולף תוך שעות בודדות)
 • כאבי ראש או תסמינים דמויי שפעת
 • צניחת עפעפיים או גבות (הרופא ימנע זאת ע"י הזרקה מקצועית למיקום מדוייק, ומצידך – המנעות ממגע ועיסוי של אזורי ההזרקה)
 • אסימטריה בהבעות פנים
 • יובש בעיניים או דמעות מוגזמות
 • תגובות אלרגיות או רגישות יתר למוצר

חשוב לציין שסיבוכים אלו יכולים להופיע בכל שימוש בבוטולינום טוקסין, לא רק בשימוש קוסמטי.

לכן, חשוב לדון בכל הסיכונים והסיבוכים הפוטנציאליים עם הרופא לפני קבלת זריקות בוטוקס, ולעקוב אחר הוראותיו לטיפול לאחר ההזרקה.

חשוב להגיע למעקב שבועיים אחרי הטיפול.

בכל בעייה ניתן לפנות לצוות המרפאה,  במספר טלפון נייד שיינתן לכם/ן.

מאמרים ומידע

הזכויות על מסמך זה ונוסחו שמורות לדר' אורי פלג. המידע במסמך זה הינו כללי ומיועד להשלמת מידע למטופלים בלבד. אין להשתמש במסמך זה, בחלקו או בכולו, לצורך פרסום המידע הרשום בו בכל צורה שהיא (בכל מדיה כתובה או אלקטרונית, הרצאה מול קהל וכו'), ללא אישור מראש ובכתב מדר' אורי פלג. כל הכתוב במסמך זה אינו תחליף לייעוץ פרטני אצל רופא מומחה

להתחלת השיחה
אפשר לעזור?
היי 👋 כאן נציג ממרפאת אורי פלג,
איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן